Hildesheim ve çevresi İslam cemiyeti
Leunis str.31
31137 Hildesheim

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
بسم الله الرحمن الرحيم

Sayın  cemiyet başkanı ve idare heyeti!                            10.07.2011

Son bir kere ve son kez çağrı yapıyorum: Bu çağrıma kulak vermenizi ve kulak tıkamamanızın gerektiğinide sözlerimin başında açık bir şekilde beyan ediyorum. Başımı iki elimin arasına alarak çok düşündüm. Bir çözüm yolu bulamadım. Ancak bu yola baş vurdum. Yani bu mektup yazmayı en uygun ve geçerli yol olarak buldum. Çünkü bu ortamda ve şartlarda bir araya gelmek için telefon etsem veya yanınıza gelsem ve otursak, biliyorum hem ben ve hemde siz kendimizi haklı çıkarmak için, (dedi dedim) ifadeleri ile saatlerce söz uzayıp gidecek ve bir sonuç olmayacak. Zaten yüz-göz olduk, işler çığırından çıktı. Suç ve kabahat altın değnek olsa her iki tarafta sahip çıkmayacak. Bu nedenle en geçerli yol, bu mektup yolu olduğuna kanaat ettim ve işte herşeye rağmen her şeyi bir köşeye iterek, kendimi savunmayı ve yapılan haksızlıkları göz ardı ederek, sadece ve sadece yıkılan kardeşliği yeniden tesis ve bina etmek için, parçalanan cemaatı yeniden bir araya getirebilmek, birleştirebilmek, bir birini seven kardeşler haline getirebilmek için, yüzümden hakaret tükürüklerini(zi) silerek, bu mektubu yazdım.
Benim günahlarımı aldığınız için çok teşekkür ederim. Ben, her Cuma yapılan kavgalardan ve hakaretlerden kaçmak için camiden uzaklaştım. Bir olaya sebebiyet vermemek için bir daha otuz sene görev yaptığım camiye gidememe zorunda kaldım ve iki Cuma namazını da Hannoverde kıldım. Ben ne bir cami açtım ve nede bir camide imam oldum. Sizlere tepki duyan cemaat protesto etmek için ve cemaati bir arada bulundura-bilmek için bir yer tutmuşlar. Orada toplanıyorlar ve ibadetlerini yapıyorlar. Bir cami değil, bir musalla ve toplanma yeri olarak. Benide davet ettiler, gittim. Nasıl bir tavır takındığım alem tarafından bilindiği gibi, size kadarda haberler intikal etmiştir. Öküz altında buzağı aramayın. Artık iftira etmeden vaz geçin, dedi-kodu yapmaktan vaz geçin ve sahanız olmayan konulara... (Örnneğin: mescid-i dırar ve benzeri şeylere..... ) sokmayın. Sizin anlayacağınız ve konuşacağınız ve ayrıca ilminizin olmadığı konular da fikir yürüteceğiniz bir yetkiniz ve konumunuz yoktur.Herşeye rağmen diyorumki, dost acı söyler, ama gerçeği söyler...1981 den bu yana otuz seneye yakın zaman içinde beraber yaşadık, aynı camiyi, aynı cemiyeti ve şeyleri ve hatta sofralarımızı paylaştık. Sizler şimdilerde kabul etmezsenizde, sizlere otuz sene hocalık yaptım. Bir kahvenin kırk yıl hatırı var derler ya, bende bütün bunların hatırı için, sizleri uyarmak istiyorum, gerçeği görmenizi istiyorum...Sizler buna, ister emri-vakı deyin, isterse rica deyin...Lütfen aklınızı başınıza alın, egonuzu ve nefsinizi bir köşeye atınız, gaflet ve cehalet perdesini gözlerinizin önünden kaldırın, eğer art niyetiniz yoksa, birileri adına hareket etmiyorsanız, maddi ve şahsi çıkarınızın olmadığını da bildiğime göre, lütfen inad etmeyin, fedakarlık yapın ve centilmenlik yapıp idare heyeti olarak görevi bırakın ve geçici bir mutevelli heyetine bırakın. Hatta bu konuda zaman kaybetmeyin. Mübarek Ramazan ayı girmeden cemaatın camiye dönüşünün yolunu açın. Başta ben olmak üzere hiçbir kardeşimiz yeni bir caminin açılması peşinde değiliz ve taraftarı değiliz. Eğer sizler bu taleblerimizi yerine getirmemede direnir ve fedakarlık etmezseniz, ikinci caminin açılmasına siz sebep olmuş olursunuz! O zaman bunun vebalı çok ağır olur, yarın ahirette hesap veremezsiniz. Hele bu mektuptan sonra suçu kimseye atamazsınız.
Ekte gönderdiğim yazıyı imzalarsanız, bir hafta içinde bana gönderirseniz, camiden ayrılan cemaati camiye getirmeye çalışacağım ve yeni bir caminin açılmasına engel olmaya çalışacağım.
Haa...şundan korkunuz olmasın! Hoca kendine yol arıyor ve camide imam olmak için bu çalışmayı yapıyor zannetmeyin! Artık bunca olaylardan sonra, hakaretli ve tükürüklü yüzle imam olmaya hiç niyetim yok. Benim derdim yeniden kardeşlik olsun, cemaat bölünmesin ve bir cami daha açılmasın. Eger Hildesheimde ölmez yaşar ve kalırsam, senelerce imamlık yaptığım ve emek verdiğim camide kardeşler arasında bir kardeş ve cemaatten bir ferd olarak namaz kılarsam ne mutlu bana!...
Ayrıca isim vermeden ikaz edeyim: Dışarıdan işe mudahil olarak aramızı bozmak için ellerini cemiyet ve camimize uzatmasınlar, onlara fırsat vermeyin. Lütfen olayları iyi değerlendirin,caminin ve cemaatın gidişat ve geleceğine ferasetle bakın... ve olumlu cevap verin. İnanın sonunda yine sizler hem dünyada ve hemde ukbada kazançlı çıkacaksınız. Fazla sözü uzatmadan mektubu burada noktalıyor ve acilen müsbet ve olumlu cevabınızı bekliyorum.
Başarılar dilerim.

Martin Luther str.16
31137 Hildesheim