Hildesheim ve çevresi İslam cemiyeti
Leunis str.31
31137 Hildesheim

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
بسم الله الرحمن الرحيم

                                                                                                                                                                                        28.02.2012
S
ayın cemiyet başkanı ve idare heyeti!
Besmele, hamdele,salvele ve selamdan sonra:

Hayret, hayret ve cidden çok hayret ediyorum.Yazacağım bu mektubuma nasıl ve hangi cümle ile başlıyacağımı bir türlü seçemedim. Hatta seçmeyi bırakın, başlıyacağım cümlelerimin birinci sözcüğünü bulamadım. Meğer dünyamızda ne insanlar varmış! Hayreti mücib bir anlayış ve düşünce sahibi insanlar! Tarihe bakıyoruz, hemde yakın tarihe...Menahen Beginle Enver Sedat masaya orturdular, barış imzalaya bildiler de, otuz seneye yakın zaman zarfında bir çok şeyleri paylaşmış, İslam kardeşliği içinde olduklarını iddia etmiş, hepsininde müslüman olduklarında şüphe etmediğimiz insanlar bir araya gelemiyor ve ortak bir karar alamıyorlar. İslam kardeşliğini yeniden kuramıyorlar ve barışı tahakkuk ettire-miyorlar!... İşte bu duruma hayret ediyorum!..
Bazı acı gerçekleri şöyle sıralamamı müsaade edin:
01
-Olaylardan önce ve olayların ceryan ettiği günlerde bir çok defa rica etmeme ve ikaz etmeme rağmen dinlemediniz. Mesele hoca meselesi değildir. Hoca meselesi işin tuzu-biberi olmuştur. Esas mesele, üyelerin idareye karşı tepkileri ve idareden talepleri idi. Ben ikaz ettim: İşleri çığırından çıkarmayın cemaat bölünecek ve ikinci bir caminin açılmasına sebebiyet vereceksiniz diye. Ama dinleme-diniz...Netice malum!
02-15.05.2011 tarihli yazı ile üyelerin talepleri dile getirildi, maalesef dinle-mediniz, olumlu ve müsbet bir  cevap vermediniz.
03-25.05.2011 tarihli mektupla yapılması gerekenler dile getirdik. Ama cevap verme lutfunda bile bulunmadınız.
04-10.07.2011 tarihli mektupla barış için zeytin dalı mesabesinde kardeşlik çağrısı yaptık, bazı isteklerde  ve bir takım ricalarda bulunduk.

05-26.02.2012 tarihli üye ve cemaat tarafından karar altına alınan, seçim öncesi beraber hareket edilmesi ve kardeşlik havası içinde seçime gidilmesi için ve barış için uzattığımız ellerimizi kırdınız ve dört kişilik elçilerimizi eli boş geri çevirdiniz.
06-Hatta yazılan barış ve anlaşma mektubuzu ''Bize gözdağı'' vermek istiyorsunuz diye, tepki gösterdiniz.
07-Ben her halukarda kardeşlik ve barıştan bashsettim, çirkin söz, hal ve hareketlerden sakınılması gerektiğini söyledim. Ben, camiden ayrıldığım gün, hiç bir ferde camiden ayrılın demedim, ayrı bir yeri açın demedim, cemiyet kurun ve cami açın demedim. O kale almadığınız, kendilerine değer vermediğiniz ve taleplerine kulak tıkadığınız insanlar kendileri hali-hazırdaki yeri kendileri buldular ve devam ediyorlar. Şayet bir cemiyet kuracaklarsa ve cami açacaklarsa, kendi iradeleri ile yapacaklar.Bu konularda bir dahlim ve etkim yoktur ve olamazda zaten. Bu gerçek böyle biline!
08-Eğer böyle bir çalışma içerisine girseydim, yukarıdan beri beyan ettiğim mezkür tarihli mektupları yazmadım.
09-Bıraz Allahtan korkarsanız sizin için iyi olur.Çünkü ahiret var unutmayınız.Her taşın altında hocayı aramayın.İftira etmeyin. Hele sıkılmadan- arlanmadan aslı-astarı olmayan şeyleri yaymayın. Hocaya aylığı araplar veriyor curcunasını yay-maktan haya edin, utanın, hangi arap veriyorsa ispat edin...yoksa Allah katında mufteri durumuna düşersiniz.
10-Ben bir mağdur kişi olarak evimde oturuyorum.Hiç bir gizli veya aşıkar emelim yok. Sadece ve sadece yıkılan kardeşlik yeniden kurulsun istiyorum, bu benim için bir ödül olarak yeter... Dava ve idealimizi gündeme getirmiyorum. O sizde yok…
11-Üye olarak kimliğime gelince, seçimin huzur içinde geçmesi için, toplantıda ve tartışmalarda hocanın gündem konusu olmaması için, sadece ve sadece cemiyet ve seçim söz konusu olması için, fitneye sebebiyet verilmemesi için üyelik haklarımdan vaz geçiyorum ve 04.03.2012 tarihinde yapılacak toplantıya katıl-mıyorum. Bir başkasının katılıp-katılmıyacağına ben karışmam. Herkes hürdür.Bu konuda ben sorumlu değilim.Menfi veya müsbet herhangi bir olaydan ben sorumlu değilim.
12-Allah,(inşaAllah) toplantının ve seçimin fitne ve kavgalardan uzak, kardeşlik havası içinde ve huzur içinde geçmesini, neticenin hayırlara vesile olmasını ikram eylesin.(Amin.)
13-Size yukarıdaki, mezkür tarihli mektuplardan 26.02.2012 tarihli mektubu ve genel olarak yazdığım ''CEMAAT VE KUCAKLAŞMA ZAMANI'' başlıklı yazımı gönderiyorum.
14-Şunu bilinki, Z…. H… diye biri yoktur ve yaşamıyor. Onu sizlerin sayesinde kaybettik. Artık onu ikide bir gündem yapmayın. Onunla oynamaktan vaz geçin.Ne istiyorsunuz ve ne yapmak istiyorsanız onu yapın. Yeter artık Z…. Hocayı dilinize dolamayın, oyunlarınıza alet etmeyin lütfen!!! Kalbi kırılmış, gönlü yaralanmış ve hakarete uğramış birinin sizinle alıp- vereceği olmaz ve olmayacak. Elinden geldiği kadar kardeşliği ve huzuru yeniden oluşturmak için elinden gelen çabayı gösterdi ve gerisini Allah'a bıraktı.

15-İslam ve insanlık adına Allah için yapılan her söz, iş ve harekette başarılar dilerim.Allah her müslümanı ve yapılan hizmetleri fitne ve fesadlardan korusun. Şeytanın ve yoldaşlarının tuzaklarına düşürmesin. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ahirette yüzümüzü kara çıkarmasın. Amin.

16-Sizlerden ümidimi kesmedim, ama ümitvar da değilim. İyi veya kötü kardeşliğimizi ve hocalığımı bir çirpide yıkmanız, artık bu kadarıda fazla, dedirtiyor insana vesselam.Yani sözün özü: SON......28.02.2012

 

Martın Luther str.16

31137 Hildesheim