Bu makale 2641 kez okundu.

 

 

 

CAMİLER VE TAĞUTLAR
وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللّهِ أَن يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُوْلَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَن يَدْخُلُوهَا إِلاَّ خَآئِفِينَ لهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ
"Allah'ın mescidlerinde (O'nun) isminin zikredilmesini engelle-yen ve (onu) yıkmaya uğraşandan daha zalim kim vardır? İşte bu kimseler oraya ancak korkarak girerler. Dünyada onlar için zillet, ahirette ise büyük bir azap vardır."
(Bakara:114) Bu ayetin nuzül sebebi hakkında birçok rivayet vardır. Fakat bu rivayetlerin en sahih olanı şudur:
Rasulullah (s.a.s) hicretin 6. senesinde umre için Mescid'i Haram'a gitmek istediğinde müşrikler ona engel oldular. Bunun üzerine Allah (c.c) bu ayeti kerimesini indirdi. (İbn Cerir Taberi)
Müşriklerin Rasulullah (s.a.s)'in Ka'be'ye girmesini engellemeleri sanki orayı yıkmaları gibidir. Fakat müslümanlar Kabe'ye hakim oldukları zaman onlar oraya giremeyeceklerdir.
Ayeti kerimedeki «korkarak girerler» cümlesi; müslümanların Mescidi Haram'ı onlardan kurtaracaklarına işaret etmektedir.
Yalnız Allah'a ibadet edip O'na hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseleri, sadece Allah'a ibadet etmek için inşa edilen mescidlere girmekten alıkoymak Allah'ın mescidlerini yıkmak gibidir.
Allah'ın mescidlerinde yalnız O'na ibadet edip O'na hiçbir şeyi eş koşmayanları oraya girmekten alıkoyan kimseler bilsinler ki; böyle davranarak çok büyük bir zulüm işlemektedirler. Bu kimseler şunu da iyice bilsinler ki; müslümanlar bu mescidlere hakim olur olmaz, onlara gereken cezayı vereceklerdir. Bunun bilincinde olarak başlarına gelecekleri düşünsünler ve dünyada müslümanların verecekleri cezadan korksunlar.
«Dünyada onlar için zillet, ahirette ise büyük bir azab vardır.»
İşte bu kimseler yaptıkları kötü hareketleri sebebiyle dünyada zillet içinde olacaklar, ahirette ise büyük bir azaba çarptırılacaklardır. Bu kimseler; mescidleri süslemek, inşa etmek, onarmak gibi birtakım şeyler yapmakla da mescidleri imar ettiklerini zannetmesinler. Çünkü mescidleri imar etmek; onları yükseltmek veya süslemekten ibaret değildir.
Allah'ın Mescidlerini imar Edenler :
Mescidleri imar; mescidlerde yalnız Allah'a ibadet etmek ve O'na hiçbir şeyi eş koşmamakla olur. Allah'ın mescidlerini ise; oralarda yalnız Allah'a ibadet eden, O' na hiçbir şeyi şirk koşmayan kimseler imar ederler. Bu kimseler Allah'ın mescidlerini Allah'ın istediği şekilde kullanırlar. Allah'ın mescidleri ancak İslam hakim kılındığında Allah'ın istediği gibi kullanılır.
Küfür Düzenindeki Mescidlerin Fonksiyonu:
Kendilerini, insanları İslam kanunları dışındaki kanunlarla yönetmede yetkili gören hakim kadro Allah (c.c)' nun mescidlerinin Allah'ın istediği şekilde kullanılmasına izin vermezler. Çünkü bu kimseler bilirler ki Allah (c.c)' nun istediği şekilde bu mescidlerin kullanılmasına izin vermek kendilerinin yıkımına sebeb olur. Bu sebeple mescidlerde ya otoritelerine zarar vermeyen ibadetlerin yapılmasına izin verirler ya da bu mescidleri kendi otoritelerini daha da sağlamlaştırmak için kullanırlar.
Bunun örneklerine günümüzde apaçık şekilde şahit olmaktayız.
Günümüzde öyle tağutlar görüyoruz ki bunlar Kur'an ve sünneti bir kenara itip heva ve heveslerinden kaynaklanan kanunlarla insanlara hüküm veriyor ve İslam'ın hakim olmasını önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu amaçlarına ulaşmak için de Allah (c.c)'nun mescidlerini kullanıyor ve bu şekilde cahil insanları kandırıyorlar. Kendilerini Allah'ı ve İslam'ı seven müslümanlar olarak insanlara tanıtıyorlar. Ayrıca cuma ve bayram günleri gibi bazı günlerde mescidlere gelerek namaz kılıyorlar, hatta insanlara namaz da kıldırabiliyorlar. Oysa bu kimseler İslam'a düşmandırlar. Fakat cahil halk bunu anlamaktan aciz duruma getirilmiştir. Yine bu tağutlar Allah'ın mescidlerine kendi istedikleri kişileri tayin ederek kendi istedikleri fetvaları verdiriyorlar. Hatta bu mescidleri kendilerini övme yeri olarak kullanıyorlar. Üstelik imam olarak tayin ettikleri kimselere istedikleri şeyleri söylemeleri için maaş da veriyorlar. Bu imamlar da mescidlerde, tağutlara zarar vermeyecek şeyleri anlatıyorlar. Cahil halk da cahillikleri sebebiyle onların hilelerini anlayamıyor, körü körüne onlara bağlanarak gösterdikleri yolda yürüyor, böylece bilmeden de olsa küfre giriyorlar.
Böylece mescidler Allah'ın kelamının ve hükümlerinin yüceltildiği bir yer olmaktan çıkmış, tağutların hükmünü ve otoritesini sağlamlaştıracak bir yer haline getirilmiştir.
Tağutlar Sevinmesin, Müslümanlar Üzülmesin:
Ey tağutlar! Şunu iyice kafalarınıza yerleştirin: Bu saltanatınız fazla uzun sürmeyecek ve bu böyle devam etmeyecektir. İslam'ı gizlemek, yıkmak ve kendi otoritelerinizi sağlamlaştırmak için ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, İslam'ı yaşayacak ve insanlara bu dini açıklayacak bir topluluk elbette kıyamete kadar var olacak ve bu kimseler, İslam'ı yeryüzünde hakim kılmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaktır. Bundan sonra siz ey tağutlar! Mescidlere korkarak girin. Öyle bir zaman gelecek ki artık Allah'ın mescidlerine giremeyeceksiniz. Üstelik siz dünyada zillet içinde kalacak, ahirette ise büyük bir azaba uğrayacaksınız. Öyleyse bu yaptıklarınıza sevinmeyin ve kendinizin akıllı kimseler olduğunuzu zannetmeyin .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Ocak 2016 15:07)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile