Bu makale 2481 kez okundu.

 

 

MÜSLÜMAN MIYIZ, İSLAM SEMPATİZANLARI MI?
Sevmek ayrı şey, yaşamak ayrı.. Vitrindeki eşyayı beğenir, kavanozdaki reçelden hoşlanır gibi ve sever gibi abı hayatı sevme îslâmı, beğenme,, hoşlanma... Saygıdan, sevilmekten, beğenilmekten öte teslimiyet iste o, Kelime anlamı da bu değil mi İslâm'ın?
Sempatizani olma dostum; sempatizan olma, müslüman ol şen.".
Ve teslim olan İslama, her haliyle yansıtır onu. Bilir ve yaşar onu.... Vahyi kafada ve kitaplığında tozlandırma müslüman. Gönlüne göm, ruhuna göm. O çekirdek, göğden kabuğu olsun... Canın ona bahçıvanlık için yar, kanın onu sulamak, beslemek için var olsun...
As hayat kapının üstüne "İnna lillah" (Biz Allah (cc) içiniz).
O vakit elin dilin, halin İslâmın sana yansıyan, sende misalleşen meyvalar
ıyla süslenir.
Tam ve katıksız teslimiyet ister İslâm. Budur müslüman. İnanmak-; inandığını yaşamayı taahhüt etmek demektir.
Vitrinedeki giysiyi beğenmek var, bir de beğendiğini giyinmek... Biz giyinmekle görevliyiz İslâmı. Beğenmekle yetinmek, MÜSLÜMAN olmak değildir.
Bir yakınımızın mezarına saygı duyar gibi çiçeklerle, çelenklerle süslenmeyi istemiyor islam bizden.
Ana kucağına gömülür gibi, toprağa serpilir gibi çarşafa bürünür gibi bizi istiyor İslâm bizden. Bizi istiyor herşeyimizle.
Düşün müslüman!.. İslâmı kıyıda seyreden gibi misin, yoksa onda yıkanan mı? Yürüyen İslâm ordusunu yol kenarında alkışlayan mısın, yoksa o ordu içinde bir er olarak yürüyen mi? Sempatizan mısın, MÜSLÜMAN mısın?
Hey gidi müslüman! Sen ki İslâmın nikahı altındasın, nasıl İslâmın dışındaki düzenlerle sevişiyor, oynaşıyorsun? Gönlünü onlara kaptırıyor sun? Demokrasi demorasi diye nara atıyorsun! Demokrasi bayramı diyorsun, demokrasi şehidi diyorsun. Ruhunu onlarla kirletiyorsun?,..
İffetini, şahsiyetini, inancını koruyup, İslama teslim olmuş değilsin, boş sözler ve faydasız işlere oyalanıyorsun. Basit ve de geçici menfaatlerle
aldanıyor,avunuyorsun. Hem de kendini en iyi müslüman sanıyorsun. Görsünler diye bir sürü şeyler ezberliyorsun. Ama ne kadarını yapıyor sun?
Şöyle sorabiliriz: Yaşayışın kaç ayet ve hadisin anlamına uygun? Ne derece Hz. Muhammed (sav)ın yolundasın? Düşün müslüman!...
Allah (cc)a tam teslim-müslüman-olsaydın böyle olmazdın. "Nerede" hakkin vaadettiği yardım?" diyorsun "Nerede müslüman?" diyorum cevaben.
"Allah kendine yardım edene elbette yardım eder," ()
"Ey inananlar, eğer siz Allah (ın dinine) yardım ederseniz, (Allah da)size yardım eder; ayaklarınızı sabit tutar" ()
Kaydı ayağımız. Yardımcı olmuyor Allah. Olur mu hiç. Müslüman döndükçe sırtını O'nun buyruklarına, unuttukça Allah'ı kendilerini kurban ettikçe başka tanrılara.. Olur mu yardımcı?...
Hesaba çek kendinin dostum, hesaba çekilmeden önce. Hiç bir anını hesaba çekmeden bırakma yakasını zamanın. Sonra çetin olur hesaba çekilişin. Yeterli değil "inandım" demen.
"İnsanlar yalnız "inandık"demekle hiç imtihan edilmeden bırakılacakla
nımı sandılar" ( )
Müslüman! Durma İslâmın kıyısında, bakınma şaşkın şaşkın! Yıka ruhunun kirlerini islâmın berrak suyunda.
Ah, gömülebilsek İslâmın sıcak kucağına bir. Açsak yüreğimizi ona, beslesek ruhumuzu onunla. Filizlensek koynunda. Emriyle el uzatsak toprak üstüne. Bir meyva bahçesi gibi donansak. Bir kent olsak bülbülüyle gülüyle, havasıyla, suyuyla... Bir devlet olsak...
"Neden" diyoruz bazan, "neden bu çile, bu soluş, kurumaya yüz tutuş? Neden müslümanlar böyledir" diyoruz.
Düşünemiyoruz; toprağı sevmekle yetinip ama bir türlü ona gömülme zahmetine kaılanmayıştan..

Son Güncelleme (Çarşamba, 12 Ekim 2016 22:07)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile